AAFRIKA SIIL LEMMIKLOOMANA

looja hansuke

Lemmiksiilid on aktiivsed ööloomad, kes magavad päeviti ja ärkavad ülesse kui päike loojub

Iseloomult on nad uudishimulikud ja neile meeldib öösiti avastada uusi kohti ja joosta ringi. Siil tunneb oma omaniku ära lõhna järgi ja hästi sotsialiseeritud siilid naudivad omaniku igapäevastest sügamistest ja hellitustest.

Kuigi siili selga katab okkaline kaitsevarustus, tunduvad need okkad pehmena kui siil on rahulik ja sedasi saab teda ilusti silitada.

Siiski kui siil ehmub, näiteks kiire liigutuse peale, ajab ta oma okkad turri kiirelt ja siis on teda peaaegu võimatu katsuda paljaste kätega.

Tänu sellele soovitatakse eriti pingsalt mõelda siili ostmine läbi  peredel, kus on väiksed lapsed, seevastu täiskasvanud inimestele ja kooli ealistele lastele on siil suhteliselt kerge lemmikloom.

Igapäev peaks hoolitsema selle eest, et siilil oleks piisavalt sööki, jooki, et puur oleks puhas ning tegelema siili endaga. Siili käsitledes peaks kontrollima üle siili jalad, et nende ümber poleks keerdunud juuksekarvu. Siili tuleks kaaluda kord nädalas, sest äkiline kaalu langus ja tõus võivad viidata haigusele. Ka jalad tuleks pesta kui nad on liiga mustad ja küüsi lõigata kui need liiga pikaks kasvavad.

Aafrika kääbussiilid kasvavad umbes 15-20cm pikkusteks ja kaaluvad 250-500g.

Kahjuks ei ole Eestis veel oma siili registrit, et näha kui vanaks keskmiselt nad Eestis elavad kuid Ameerikas on vanimad siilid 10 aastased registri järgi. Keskmine eluiga siiski jääb 5 aasta kanti.

Siile võib ettevaatlikult enda ajaga harjutada ka ümber, et oleks rohkem aktiivne sellel ajal kui olete ise kodus. Näiteks alates kell 19 õhtul. Siilid ei vaja teise siili seltsi. Nad on territoriaalsed loomad. Teiste loomadega võib siili pidada koos ainult järelvalve all.

SÖÖK

Söök mõjutab siili tervet elu. Kui pakud siilile tervisliku ja sobivat sööki, võib su sõber elada pikka ja tervet elu.

Siil on putuktoiduline. Minimaalselt 60-80% igapäevasest söögist peaks koostuma erinevatest putukatest nagu näiteks: jahuuussid, kilgid, teod,prussakad, tõugud jne..

Kõige parem valik siili tervise suhtes oleks see, kui söödate talle igapäevaselt erinevaid putukaid, kuna mitmekesisus on tähtis. Kilgid ja prussakad on osa siili loomulikust toidust ja nende toiteväärtus on eriti tähtis neile. Jahuussid, zophobaussid ja vastsed on teistest rasvasemad ja neid võiks siilile anda ainult maiusena kuna teevad siili paksuks kiirelt.

Siilile on sobilikud putukad igassuuruses kilgid, tirtsud, rohutirtsud, erinevad prussakad, jahuussid ja jahuussi putukad, buffaloussid, siidiussid, vahaussid, teod, vihmaussid ja muud erinevad putukad. Putukaid võib anda siilile elusana ja kuivatatuna.

Siili taldrikule võib panna ka erinevaid väherasvaseid lihasid ilma maitseaineteta ja soolata. Kana, kalkun  või tavaline väherasvane veisehakkliha. Siilile võib anda ka hiire pinkisid või muid väikseid loomi. Looduses siil toitub ka väikestest imetajatest, madudest, konnadest jne.. Seega väiksed loomad siili menüüs on parem valik kui valmis hakkliha.

Lõhe ja krevette võib siilile väga väikestes kogustes ja harva pakkuda. Osad siilid on kaladele allergilised ja seetõttu tuleks eriti pingsalt jälgida siili kui otsustate midagi sellist pakkuda talle.

Vahepeal võib siilile ka muna pakkuda.

Kui annate siilile vahepeal väike loomi või hiiri, siis ei pea te siilile andma eraldi kalsiumi lisaks.

Tänapäeval on olemas ka head siili toidud. Eestis neid veel ei müüda, neid saab tellida välismaalt. Nad on valmistatud putukatest ja sisaldavad 60-100% putukaid( Näevad välja nagu kassikrõbinad )

Portsjoni suurus:

Iga siil on erinev ja tänu sellele ka söögi kogused on väga erinevad. Väga raske on täpset söögikogust soovitada kellegile. Osad siilid söövad suurtes kogustes kuna liiguvad väga palju, teised taas vähem. Ka söögi kvaliteet mõjutab kogust. Need kes annavad siilile loodusliku toitu, annavad rohkem sööki kui need kes pakuvad liha või kassikrõbinaid kuna liha ja kassikrõbinad on palju rasvasemad kui putukad. Keskmiselt võiks soovitada siiski umbkaudselt 20g toitu päevas mis on umbes üks suur söögilusika täis.  Teiseks peaks võtma arvesse selle, et kuivatatud toit on palju kergem kui toor- või sügavkülmutatud toit. Tänu sellele ei tasuks sellesse 20g nii pingsalt kinni jääda vaid pigem jälgige siili kaalu ja vastavalt sellele siis anda koguseid.

Vitamiinid ja õlid

Kuna lemmiksiilide söögivalik ei ole nii rikkalik kui looduses elavatel siilidel ja enamasti nad ei saa piisavalt vitamiine kätte siis tuleks anda lisaks ka vitamiine siilile. Siilidele ei ole olemas enda vitamiini segu kuid söögi sarnasuse tõttu võib kasutada reptiilide vitamiine, näiteks Nekton Rep või Exoterra multivitamiin. Vitamiinisegu tuleks panna väikses koguses söögipeale igapäev. Kui siilil on kalduvus kuivale nahale siis tuleks lisada igapäevaselt toidupeale ka paar tilkka õhtuprodseõli. Vitamiinisegu saab osta loomapoodidest ja loomakliinikutest. Õhtuprodseõli müüakse kas kapslitena või vedelikuna apteekides ,looduspoodides ja vahel ka suurtes toidupoodides. Kapslid on lihtsad, teed nõelaga augu sisse ja tilgutad paar tilka toidu peale. Kindlasti ei tohi siili nahka õliga niisutada. 

Siili toitmis nõuadned on muutunud traagiliselt paari aastaga. Enne soovitati hoida kuivtoit 24/7 ees aga see on kindlasti vale. Siilile võib pakkuda natukene kassikrõbinaid päevas( selliseid mis ei sisalda vilja ) Krõbinad hoiavad siili hambad korras. Samuti võib anda ka kanakaela, see on ka hammastele hea. Neid ei tohiks liiga tihti anda kuna on väga rasvased siili jaoks. Kõva koorikuga putukad aitavad samuti siili hambaid tervena hoida. Siilid on looduslikult tsöliaakia( gluteeni) ja laktsoosi talumatud, seega vilja ja laktoosi sisaldavaid toite ei tohiks anda. Siilid võivad uudishimust proovida ka taimset toitu ja teinekord nälja vältimiseks  süüa aga taimne toit ei kuulu nende loomuliku toidu ahelasse. Siili seedesüsteem ei toeta taimset toitu ja seega ei ole selle söötmisest siile mingit kasu. Näiteks vitamiinid ja muud toiteained ei imendu. Juur- ja puuviljad võivad siilile tekitada kõhuprobleeme ja panevad ka väljaheite haisema. Suhkru tõttu võivad nad tekitada ka hambakivi ja kaariest.

Kuidas sööki pakkuda:

Sööki võib siilile pakkuda taldrukult või võib ka osa ( või kõik ) ära peita siili pessa, et siil saaks otsida. Elus putukaid võib siilile pakkuda suures plastik boxis kus siil saab neid jahtida ja putukad ei pääse sealt välja. Jahtimine teeb siili õnnelikuks. Ärge heitke meelt kui siil ei mõista kuidas peab jahtima kohe või lausa pelgab. Ajaga ta õpib siiski jahtima või siis pakkuda putukaid kuivatatud kujul.

Kehva isuga siil:

Ei ole harv nähtus kui siil on kehva isuga või valib toitu. On ka siile kes eelistavad pigem mitte nii tervisliku toitu. Kes meist ei sooviks toituda kommidest ja friikartulitest igapäev.. 🙂

Kuivtoidu võib teha kergelt märjaks, siis lõhnab see tugevamalt ja äratab siili söögiisu. Kui siil on väga valiv siis võib need asjad, mida ta ei eelista, lõigata võimalikult väikesteks tükkideks ja segada teise toidu sisse mis talle maitseb. Võib ka teha nii, et pakute mõned päevad järjest ainult neid sööke, mida ta muidu ei söö. Mitte midagi muud ei tohiks nendel päevadel anda. Tõenäoliselt ajab nälg siis siili sööma kuigi see ei olegi tema jaoks nii maitsev.  Kui peale seda siiski siil keeldub söömast siis ei jää muud üle kui toita teda sellega, mida ta eelistab ise.

Mida anda juua:

Vesi on siilile loomulik jook ja siilil peaks olema igapäev värske vesi ees. Laktoosivaba piima võib pakkuda harva ja väikestes kogustes kui on soovi aga vesi peab koguaeg saadaval olema. Siili hammaste tõttu ei sobi ta jooma joogipudelist nagu närilised. Siil ei ole näriline ja tal ei ole sellist lõuaehitust nagu närilistel. Joogitops või joogikauss on siili jaoks hea. See peaks olema raskemast materjalist, et siil seda ei ajaks ümber.

Kust osta siili toitu?

Putukaid saab osta erinevatelt putuka kasvatajatelt ja loomapoodidest. Võib tellida ka netist, sellisel juhul saate eriti soodsalt. Tasub liituda kindlasti sotsiaalmeedias erinevate siili gruppidega näiteks ( Aafrika siilid eestis ) ja eksootiliste loomade gruppidega (Eksootilised koduloomad). Just nendes gruppides leidub mitmeid putuka müüjaid.

Putukaid müüakse elusana ja kuivatatuna. Loodusest ei tasu siilile püüda putukaid kuna nendel on parasiidioht. Kui siiski otsustate siilile püüda sööki õuest, tuleks teha siilile regulaarselt parasiiditõrjet ( xeno minispot 50, stronghold või axilur )

Kõik ussirohud ja parasiiditõrjed ei mõju kõikidele parasiitidele. Näiteks maksa ja kopsuusse on väga raske ravida ka loomaarsti juures. Kõiki parasiidinakkuseid ei näe ka väljaheiteprooviga, seega puhas väljaheiteproov ei taga alati seda, et siil oleks parasiidivaba. Kõige kindlam ja odavaim viis on kasvatada siilile söök ise. Kasvõi osa sellest.

Väga lihtne on kodus kasvatada ise jahuusse, dubia prussakaid ja tigusid.

Siili kaal:

Siili kaal vaheldub vastavalt isendile. Mõnel on normaal kaal ainult 200g ja teisel 500g. Nii äärmuslikud normaal kaalud ei ole väga tavalised vaid pigem haruldased. Ideaalkaal on umbes 330-400g vahel. Siili ideaalkaalu on kõige parem määritleda siis kui siil on kerra tõmbunud. Siil peab suutma tõmmata ennast kerra tugevalt sedasi, et isegi tema ninapead ei ole näha. Kui kerra tõmbamine on siili jaoks raske või ta ei suuda tõmmata ennast sellisesse kerra, et isegi nina otsa ei ole näha siis on tõenäoliselt tegu ülekaalus siiliga. Siilil on palju üleliigset nahka ja see aitab siilil end kerra tõmmata paremini. Seda ei või ajada sassi liigse kaaluga. Siilil ei või olla ka küljed sissepoole, see näitab,et siil on liiga peenike. Ülekaal on siilidele sagedam nähtus kui alakaalulisus. Siili kaalu tuleb jälgida regulaarselt, näiteks kord nädalas. Kiired kaalu muutused täiskasvanul siilil võivad viidata haigusele. Palun mitte sassi ajada imetavaid ja kasvavaid siile. Nende kaal tõusebki kiirelt.

Neid sööke võid pakkuda vahetevahel. Palun jätta meelde, et need söögid ei kuulu siili loodusliku toitu ja sellepärast ei tohiks neid pakkuda tihti ja igapäevaselt!

  • Heeringas,ahven, lõhe (keedetuna) MÄRKUS: Mõned siilid on allergilised kalale!
  • kana või veiseliha (keedetud)
  • hakkliha (madala rasvasisaldusega)
  • muna
  • kohupiim (laktoosivaba)

Neid toite ei tohiks pakkuda siilile:

  • teraviljatooted
  • toores kala
  • Siseorganid
  • Õuest püütud putukad (parasiidi oht)
  • Kommid, krõpsud jne
  • Sool, vürtsid
  • Laktoosi sisaldav toit (nt tavaline piim)

Siili pesa

Väikesest suurusest hoolimata vajab siil palju ruumi. Siili jooksuratta peale paigaldatud mõõdikuga on mõõdetud siili aktiivsust. Kõige rohkem jooksis siil 30km ööpäevas aga keskmiselt jäi see 15km kanti. Mõned siilid siiski jooksevad vaid mõned kilomeetrid ööpäevas. See sõltub isendist. Kindel on aga see, et siili puur võiks olla vähemalt 1-2 ruutmeetrit, et ta saaks olla just nii aktiivne nagu ise soovib. Puur võib olla muidugi väiksem kui siili lastakse igapäevaselt lahtiselt toas jooksma. Siilid on väga head ronijad ja nad ei ole puuriloomad. Neil on väga väiksed varbad mis saavad kergelt kahjustada. Kui te kasutate siilil võredega puuri siis tasuks võred katta sedasi, et siil ei saaks seal ronida. Samuti vigastab siil end võrepuuris kukkumisega kui ta ronib. Hea valik siili pesaks oleks oma tuba, piiratud ala, kapist ehitatud puur või suur terraarium. Valmis puure siilidele ei müüda poodides. Kõige parem valik oleks see kui te ehitate siilile ise pesa. Kindlasti tasub siili gruppides küsida pilte pesadest, et saada ideid. Samuti tuleb googeldamis oskus abiks inglise keeles.

Oma tuba

Oma tuba on siilile kõige parem ja pind-alalt kõige suurem ja parem. Siilid on tundlikud külmale. Parim temperatuur on 23-25 kraadi. Kui temperatuur langeb, tasub soetada keraamiline mitte valgust andev soojuspirn. Temperatuuri peaks mõõtma alati põranda ligidalt kus siil liigub. Ka suurt tuuletõmmet ei tohiks toas olla pidevalt,  et siil ei külmetuks ega hakkaks talveunne minema.

Piiratud ala

Siili pesaks sobib hästi ka enda toast eraldatud teatud ala näiteks plekiga või vineeriga. Kuna siilid ronivad palju siis mitte mingisugust võrku ei tohiks kasutada. Seinad peaksid olema vähemalt 40cm kõrged, et siil ei tuleks üle. On juhtumeid kus siil tuleb ka sellisest kõrgusest üle, kasutades oma vetsu, majakest või muid sisustuselemente abina.

Kapist ehitatud pesa

Kõige populaarsem siili pesaks on kapp. Kapp ei vii kodust palju pind-ala kuid siil saab liikuda palju tänu erinevatele korrustele. Kappi on kerge koristada ja hoida täpset temperatuuri. Kapi pluss on kindlasti ka see, et kodu muud lemmikud ja lapsed ei pääse siili vigastama. Siilidele ehitatud kappe on müügis ja neid võib ka ise teha. Kappi valides tuleks võtta arvesse kapi sügavus, laius ja kõrgus. Kappi peaks mahtuma jooksuratas. Mida sügavam kapp, seda hämaram see on. Kappi tuleks teha mitu korrust ja korruste vahele turvalised rambid,et siil saaks vabalt liikuda. Rampidel peaks olema ääred, et siil ei kukuks alla.

Siili pesa sisustus

Pesa põhjaks oleks hea kaustada linoleumi. See ei lase imenduda väljaheidetel kangasse. Siilid õpivad ka edukalt kasutama vetsu nurka.( tuhrku, jänese wc) Paljud kasutavad allapanuna ka ajalehti mis imeb väljaheite endasse ja seda on kerge puhastada ( siilidel kes ei oska kasutava vetsu ). Siili puuris peaks olema ka erinevaid asju siilile, et tal tegemist oleks. Jooksuratas on nendest kõige populaarsem. Siili jooksuratas peaks olema minimaalselt 40cm diameetrilt. Jooksuratast võib ehitada väga lihtsalt ka ise. Kindlasti peaks olema siilil oma puuris ka pesa, puidust või papist majake ja fliis. Fliis on siilile parim materjal kuna peab hästi sooja ja sellest ei kuku välja niite mis võiks keerduda siili jalaümber. Aktiivseks tegevuseks võib siilile puuri panna ka liivakasti. Siilidele meeldib end pesta liivakastis. Osad siilid hakkavad ka liivapeal hädatsema, selliseljuhul peaks olema liivakaste kaks. Kindlasti võiks panna siili pessa ka näiteks saalihoki palle, mille sees ussikesed. Siilidele meeldib mänguasjade seest toitu otsida täpselt nagu koertelegi. Erinevad torud on ka head. Siin on pilt minu enda poegadest, kellele tegime plastik boxist sellise mängu nurga.

Siil ja allergia

Paljud reklaamivad siile kui allergia vabad loomad, kuid see ei pea siiski paika. Tänu sellele kannatavad siilid. Just allergia on enim levinud põhjus miks siilist loobutakse. Mõned inimesed on allergilised ainult teatud loomadele, mitte kõikidele. Siili kõhtu katab pehme karv, ta ei ole üleni okkaline nagu osad arvavad. Siili kõõm võib tekitada allergiat samamoodi nagu ka teistel loomadel. Maailmas on siiski palju inimesi kes on teistele loomadele allergilised kuid mitte siilidele. Siilidel ei kasutata allapanuna saepuru või heina mis on tihti allergia põhjustaja. Seega sobib siil enamustele allergikutele, kui allergia põhjuseks on just tolm ja hein.

Kõige tavalisem allergiasümptom on nahalööve, sest siili terav okas kriibib naha pealmist kihti ja see võib põhjustada tundlikke nahareaktsioone. Sellisel juhul peaks siili käsitlema fliisiga või kinnastega.

Hingamisraskused on kõige halvem allergiasümptom ja siis tuleks siilist loobuda.

Kui sul on loomadevastu allergia aga sooviksid siiski siili, siis peaksid külastama mõnda siili omaniku, kellel ei ole muid loomi ja kelle juures saaksid siili käsitleda ning näha kas tekib reaktsioon või mitte. Kindlasti tasuks meeles pidada, et alati ei teki sümptomid kohe vaid alles siis kui siil on saabunud teile koju ja elanud juba mõnda aega.

Siili valimine ja harjutamine uue koduga

Siili valides esimene kriteerium peaks olema siili suurus ja vanus. Poeg peab olema vähemalt 7-8 nädala vanune, et ta oleks iseseisev. Lisaks peaks kaal olema vähemalt 180-200g. Kui siil on väiksem aga tunduvalt üle 8 nädala vanune, aktiivne, isepäine ja ta vanemad on ka väikest kasvu, on siil loovutusvalmis. Alla 150g ei tohiks mitte mingil juhul loovutada siili.

  1. Tee kindlaks, et poeg sööb iseseisvalt.
  2. Jälgi poja puhtust ja kui võimalik vaata ka milline on väljaheide. Kaka peab olema kõva.
  3. Hea oleks kui näete siili vanemaid, et võiksite kindlad olla, et siil on siiski kohapeal sündinud.

Kui ostate siili loomapoest, peaksite küsima siili sugupuu kohta  või maaletoomis pabereid. Tee kindlaks, et siil on ikka vangistuses kasvatatud mitte loodusest püütud. Levinuim viis loodusest püüdmiseks on see, et tapetakse ema ja kasvatatakse pojad ise ülesse. Tihti lisaks emale ja paljud pojad surevad.

4) Kui oled toonud endale poja koju, anna talle ööpäev vähemalt aega tutvuda uue kohaga. Sellel ajal ei tohiks siili häirida ega käsitleda veel.

5) Alusta toitmine toiduga, millega poeg on harjunud.

6) Kui poeg on harjunud uue keskkonnaga, siis võid teda käsitleda ja harjutada enda perega. Poega peaks alati paljaste kätega käsitlema.

Tekst on pärit minu enda kogemustest ning palju tõlgitud ka Soome siiliyhdystys lehepealt ümber.

You may also like

Jäta kommentaar