KÕRBEREBANE LEMMIKLOOMANA

looja hansuke

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kõrberebasest üldiselt ja lühidalt

[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1553″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Täiskasvanud isased kõrberebased kaaluvad kuni 1,75kg emased on kergemad. Kõrvad on neil 15cm või pikematki. Hambad on neil suhteliselt väiksed kuna looduses ei jahi nad suuri saakloomi. Karvastik on neil väga pehme ja tihe. Tihe selletõttu, et lisaks kuivusele iseloomustab kõrberebase elukeskonda suur temperatuurikõikumine. värvuselt kollakaspruun või punakas. Kõht on kreemikarva või valge. Karva helevärv aitab kontrollida kehatemperatuuri. Äärmuslike temperatuuride tõttu sarnanevad kõrberebase käpad polaarrebase käppadega. Eluiga on neil 12-16aastat keskmiselt. Kõrberebaseid on väga pikalt peetud lemmikloomadena ümber maailma ja tänapäeval leidub neid ka muudes värvitoonides.

Toit

Looduses toitub kõrberebane 90% erinevatest putukatest ja väiksematest saakloomadest ning 10% juurtest mida nad leiavad või kaevavad. 

Igasugused tirtsud, sisalikud, konnad, linnud , maod jne.. on nendele meeltmööda. Lühidalt võiks öelda, et nad jahivad kõike, millest jõud üle käib. 

Kodustes tingimustes peaks kõrberebasele samuti söötma päevas palju prussakaid, tirtse, kilke, ussikesi, hiiri, tibusid, rotte jne..  Kui te eemaldate menüüst putukad, siis tekitab see erinevaid probleeme rebase tervises. Levinuimaks võib pidada  maksahaiguseid. EI, poest ostetud kanakoivad ja süda ei asenda toortoitu! Sedasi toites põhjustate oma rebasele kalsiumi imendumis probleeme ja see toob endaga kaasa muud haigused. Kõrberebane vajab luid, verd, ajusid, maksa, karvu ehk tervenisti saaklooma mitte pakendatuid osakesi kauplusest. 

Lisaks võib anda mõndadel päevadel koera või kassi kvaliteet krõbinaid. Kindlasti tuleb krõbinate puhul jälgida õiget valgu, tauriini sisaldust ja suurust. Kõrberebastele meeldib vahest närida ka juurvilju ja puuvilju. Õues jalutades kaevavad nad meelsasti umbrohu juurikaid välja ja närivad ka neid. Kindlasti jälgige oma rebase väljaheidet, sedasi saate aimu mis talle sobib ja mis ei. 

Inimtoitu ei tohiks kõrberebasele anda ( enda toidujääke ) [/vc_column_text][vc_column_text]Kõrberebane lemmikloomana

Kõrberebane on VÄGA aktiivne lemmikloom ja tänu sellele ei sobi ta paljudele inimestele lemmikloomaks. Teda võiks võrrelda mõne aktiivse lambakoeraga kes ei suuda rahuneda ja nõuab tegelemist palju. Inimesed arvavad, et nad on väiksed ja armsad, et siis ei pea justkui palju vaeva nägema, kuna keda nad ikka segavad.. Kõrberebasele ei piisa väiksest jalutuskäigust või mõne mänguasja loopimisest. Kõrberebased armastavad, kui neid treenitakse. Nad õpivad äärmiselt kiiresti ja nõuavad koguaeg lisa. Kui päeval ei suuda teda ära väsitada siis öösel unustage magamine ära. 

Maailmas on palju inimesi, kes arvavad, et kui hull see aktiivus ikka olla saab, ja nad võtavad, ilma, et neil oleks aimugi.. Ja mida me näeme.. Nad peavad rebaseid küülikupuuris, mõni ka suuremas, sest vastaseljuhul ei lase ta teil rahus olla ja keerab maja pahupidi. 

Selline pidamine ei ole normaalne. Kõrberebast peab pidama kodus samamoodi nagu koera, lahtiselt ja pereliikmena! Igausugune puuris pidamine on temajaoks piinamine. Kõrberebane on äärmiselt intelligente loom ja kui sa naudid treenimist ja naudid seda, et sul on kõrval loom, kes on alati valmis koostööks siis on ta sinujaoks! 

Lemmikloomana tuleb kõrberebase küüsi lõigata tihti ja mõned korrad aastas võiks kammida kasukat ka. Pesu vastavalt vajadusele- mida harvem, seda parem. 

Kõrberebane kodus

Iseloom 

Kõrberebased on loomult arad ja varases eas tuleb suurt rõhku panna sotsialiseerimisele. Vastaseljuhul on teil kodus rebane, kes kardab võõraid inimesi. Neil kõigil on oma kindel iseloom. mõni on rahulikum ja tujudega, teine on koguaeg õnnelik ja aktiivne. Üks on kindel, nad kõik armastavad seltsi ja naudivad elu karjas. Kõrberebasega on väga lihtne minna tülli ja viha peavad nad väga kaua. ( loe. aastaid ) Kuigi nad võtavad omaks niiöelda tervepere siis ainult ühte inimest peavad nad enda omanikuks, ja oma omanikule üritavad nad meeltmööda olla. Teistele ei. Kõrberebased võivad hakata vihkama teisi pereliikmeid kasvõi selletõttu, et ükskord teine karjatas kellegi peale. Nad tunnevad väga hästi ära inimeste emotsioone ja ei salli kui keegi on vihane. Osadel rebastel on komme ka kannast naksata kui miski neile ei meeldi. Mõned rebased ka märgistavad ja siinkohal ei mängi sugu rolli. 

Kõrberebased ei ole reeglina väga häälekad, nad ei istu aknapeal haukudes või aiataga. Nad oskavad küll haukuda aga reeglina teevad nad ühe väikse haugatuse korraga. Muidugi ei saa mainimatta jätta seda rõõmu kriiskamist mida nad teevad kui omanik või nende sõber saabub nende juurde. See on tõesti vali 🙂

Häälitsustest rääkides siis võiks välja tuua selle, et nad on meistrid tegema erinevaid kahtlaseid hääli kuid seda mitte järjepidevalt ja isegi mitte igapäevaselt. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Koolitamine

Kõrberebaseid saab koolitada samamoodi nagu koeri, posiitiivse koolitusega ja klikker on siinkohal suureks abiks.  Nad õpivad kasutama kodus vetsu ja täidavad ka kõik muud käskulused, mida neile õpetada. Kui te ei ole suurem asi koolitaja, siis tasub ühendust võta mõne koolitajaga kes koolitab teid koolitama. Võib käia ka koertekoolis kui grupis on vähe ja väiksemat kasvu koerad. Kõrberebane on koer rebase nahas mõnesmõttes. Koolitamine on oluline roll tema kodus pidamisel. Nädalas võiks koolituse alla planeerida vähemalt 5tundi ja seda mitte ainult kutsikaeas. Koolitatud rebane on hea kaaslane terveks eluks ja valmistab palju rõõmu. Kui te ei panusta koolitusse siis leiab ta endale ise tegevust ja see ei pruugi teile meeldida ( lillepottide kraapimine, asjade lõhkumine, närimine jne.. ) 

Koolitades kõrberebast, muutud temaga lähedasemaks ja mõistad tema vajadusi palju paremini. See omakorda lihtsustab kooselu. Kui te ei alusta koolitusega varakult siis on teil kaelas 15aastat nuhtlust kellega kooselu ei ole kõige meeldivam.

Keity treenib kõrberebast[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1555″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Kuidas saab läbi teiste loomadega?

Paljud tunnevad ka muret, et kuidas kõrberebane saab läbi teiste koduloomadega. Ütlen ausalt. Teie kala või linnu murraksid nad maha tõenäoliselt, kuid kassid ja koerad neile meeldivad väga. Enamasti sobib kõrberebane nii kassi kui koeraga koos elama, vähemalt tema vaateaknast. Vana koer ja kass ei pruugi nii õnnelikud muidugi olla, et järsku tuuakse nende karja uus aktivist. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1560″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Jalutamine ja tegevused õues

Kõrberebased naudivad õues käimist. Kevadest – sügiseni käime ise nendega jalutamas. Eelistavad vaiksemaid kohti kus ei ole palju inimesi. Tänavapeal võib ka nendega jalutada kuid kuna paljude jaoks on sellise looma nägemine haruldus siis tõttavad nad joostes loomapoole ega mõtle sellele, et loom ehmub sellise asjapeale. Tänaval on suureks miinuseks ka lahtised koerad kes ei allu omaniku käsklustele ja peavad rebast oma saagiks. Kui rebane on koolitatud ja harjunud õues olema, siis võib teda ka rihmast lahti lasta aga seda ainult vaikses kohas ja siis, kui teievaheline usaldus on suur. Meie rebased käivad lahtiselt ka koertepargis jooksmas. Kui te ei usalda oma rebast 110% siis tasub kasutada pikka aga kerget nööri, näiteks heinapallinöör või 13m koerarihm kerge. Sedasi saab rebane piisavalt joosta kuid ei jookse autoalla või metsa. Rebasele võib õue ehitada ka oma aediku. Aedik peaks olema nii ülevalt kui alt kaetud, et ta end sealt välja ei kaevaks. Aedikusse võib samuti erinevaid asju ehitada nagu koertelegi, et rebasel põnevam oleks. 

Kõrberebased koertepargis Keityga[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Tegevused toas

Kõrberebastele meeldib kaevata seega võiks ehitada kraapimiskasti mille täidate näiteks riisiga või mõne muu materjaliga, mida ta saaks kaevata. 

Selleks, et seda põnevamaks teha, võib sinna sisse visata elus putukaid mida ta saab jahtida. 

Mänguasjad meeldivad neile samuti palju, kodus võiks olla kohe kast mänguasjadega, kust ta ise valib endale meelepärase välja ja mängib. 

Neile väga meeldivad pisikesed pallid ja pehmed mänguasjad mida saab suus kanda ja mööda tuba ära peita. Igasugused maiusepeitmis mänguasjad on ka meeltmööda ja väsitavad. 

Selliseid mänge võib ka ise teha nt vetsurullidest ja kommikarpidest või muudest materjalidest. 

Maailmas on üks lemmik mäng kõrberebastel ja seda teevad kõik lemmikloomadena peetavad kõrberebased… Nimelt nad rallitavad mööda diivanit 🙂 Diivani ees peaks olema vaip kuna nad hüppavad ja rallitavad ringi siis vigastused on kerged tekkima kui libastuvad.

Tubased mängud[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1559″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1556″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Toa sisustus kui toas elab rebane

Lilled maast ära! Jah, kuulsite õigesti.. Kui soovite kõrberebast endale lemmikloomaks siis korjake oma taimed maast ja asetage kõrgemale. Vastasel juhul peate koristama katki näritud taime juuri ja mullast põrandat. Liivakast peaks neil olema lahtine kassioma. Täidiseks liiv ja liivakasti ette vaip, et nad liiva mööda tuba laiali ei veaks oma käppadega. ( täpselt nagu kassidega ) 

Kuigi neil on paks karvastik ja lumes meeldib ka möllata, siis toas eelistavad nad magamiseks soojakohta. ( Inimese kõrval, radiaatori kõrval, lambi all ) 

Pesasid võiks olla mitu 1 soojaskohas ( radiaatori ees ) ja 1 koerapuur kus keegi teda ei sega ja kuhu tal on võimalik pugeda igas olukorras vajadusel. Koerapuuri õpetamine turvaliseks kohaks on hea, kuna kunagi ei tea kui teil on vaja reisile sõita ja loom hoiule viia või ööbida loomaga mujal. Oma kindel koobas annab turvatunde ja lihtustab enda ja rebase elu. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Kõrberebane ja lapsed

Kõrberebased saavad aru kes on laps ja kes täiskasvanud, nad hoiavad lapsi reeglina ega tee neile haiget. Muidugi loeb jälle kasvatus ja looma iseloom rolli ka. Beebide kõrvalt on värskel emal pea pulki täis ja maailm keerleb ümber beebi.. Kuid kõrberebane soovib, et maailm keerleks ümber tema. Siit võib tekkida palju probleeme kui rebane ei saa piisavalt tähelepanu ja tegelemist. Värske ema võib minna piltikult öeldes hulluks kui kodus on kaks pahandust ja endale ei jää hingamisruumi 🙂 

Samuti võib suurem laps hakata kiusama rebast ja rebane on nõus hammustama kui teda rahule ei jäeta. Selletõttu peab rebasel olema kodus oma kindel ja turvaline koht kuhu lapsed ei pääse/ pole lubatud. 

Rebane tasuks võtta vähemalt 3a enne laste planeerimist või siis, kui lapsed lähevad kooli ja saavad jutust aru. Sedasi väldite tülisid rebase ja laste vahel. Samuti on teil endal kergem pühenduda rebase kasvatamisesse ja ei pea kahetsema sellise looma võttu. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1554″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Kellele kõrberebane sobib koduloomaks? 

Kõrberebane sobib inimesele, kes suudab talle pühendada palju aega, kes ei karda sööta teda putukatega või külmutatud hiirtega. Inimesele kellel on huvi treenimise vastu. Inimesele kes veedab palju aega kodus või kellel on võimalik looma endaga kaasas kanda kui ees on pikadpäevad kodust eemal. Inimesele kes soovib ennast proovile panna. Inimesele, kellele meeldib õppida pidevalt uusi asju. Inimesele, kes hindab huumorit, sest rebased pakuvad igapäevaselt kõhutäit naeru teile.  Inimesele kes fännab üli aktiivseid loomi. Inimesele, kes on tasakaalukas ega veeda iga nädalalöpp pidudel. Inimesele, kes armastab loomi ega loobu kergekäeliselt. 

Kui te suudate olla just selline omanik, siis pole paremat sõpra kui kõrberebane <3 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

You may also like

Jäta kommentaar