PANTER KAMEELEON(FURCIFER PARDALIS)

looja hansuke

Viimaste aastate jooksul on Panter kameeleoni (Furcifer pardalis) populaarsus dramaatiliselt kasvanud. Nad on hinnatud oma erksate värvide ja huvitava käitumise poolest. Panterkameeleonid said väga populaarseks lemmikloomaks kui harrastajad hakkasid neid importima Madagaskari saarelt USA’sse 1980 aastatel. Kahjuks paljud kameeleonid surid erinevatel põhjustel ja inimesed hakkasid uskuma, et kameeleoni hooldus on väga keeruline. Selline info levis kulutulena. Õnneks leidus ka hakkajaid, kes võtsid asja uurimaks ja üritasid paljundada neid vangistuses. See õnnestuski pärast suurt tööd.

Panter-kameeleon looduses

Panter-kameeleonid elavad palju lähemal maapinnale, kui paljud teised kameeleonid. Enamasti leidub neid väikeste puude lehestikust, troopilise metsaga kaetud alal. Panter kameeleon on Madagaskaril laialt levinud kirdes ja idaosas. Raselimananas ja Rakotomalas (2003) tehti kindlaks selle liigi ulatus 80-950 m kõrgusel merepinnast, kuigi neid leidub kindlasti ka  madalamatel kõrgustel (Rabearivony et al., 2008) ja võib olla vähem kui 700 m (Raxworthy 1988, Raselimanana et al., 2000, Andreone et al., 2005). Kameeleonite esinemissagedus selles vahemikus on hinnanguliselt 91 090 km; elanikud on avastanud neid ka Runoni ja Mauritiuse saartelt (N. Cole pers.2011)

Panter-kameeleoni söök 

Panter kameeleonid toituvad peamiselt erinevatest putukatest. Ta liigub aeglaselt ja varjuliselt läbi taimkatte samal ajal skanneerides ümbruskonda oma silmadega mis liiguvad 360 kraadi.

(180 kraadi horisontaalselt ja +/- 90 kraadi vertikaalselt). Kui saak on näha, haarab kameeleon selle oma keelega kinni. Vangistuses tuleks kameeleoni toita väga mitmekülgselt ELUS putukatega. Peamiselt peaks toit sisaldama rohutirtse ja kilke. Lisana juurde siidiusse, argentiina prussakaid, madagaskari prussakaid,  banaani prussakaid ja muid prussakaid, hiid jahuusse ja muid putukaid mida müüakse söögiks.. Mida mitmekülgsem toit, seda parem. Kindlasti tuleb putukad üle raputada ka vitamiini seguga ja puhta kalsiumiga enne loomale söötmist. Meie anname puhast kalsiumi 5x nädalas ja multivitamiini kord nädalas.  Seda ei tohi unustada. Üleliigse kalsiumi kameeleon kakab välja, seega on peaaegu võimatu tal saada üledoosi. Iga kameeleon sööb erinevaid koguseid. Kogus sõltub ka toidu suurusest. Kui te söödate oma kameeleoni ja ta on 10-20 minutiga kõik putukad ära söönud, siis pange neid juurde. Ühe aastaselt isaste panterkameeleonite kasv aeglustub ja nad ei söö enam nii palju. Samuti võivad muutuda nad pirtsakamaks oma toidu eeliste suhtes. Meie toidame oma kameeleone vanuses 12-18kuud 5x nädalas ja vanemad 4x nädalas. Poegi söödame igapäevaselt ja nii palju kui ise soovivad. Keskmiselt söövad nad 7-15 putukat päevas aga see on väga inviduaalne. Mõni sööb rohkem ja mõni vähem.  Loe rohkem: siit

Panterkameeleoni lokaliteet mis see on ?

Madagaskaril on isased panterkameeleonid erinevates kohtades väga erineva värvusega. Palju erinevaid värve on olemas panter kameeleonitel erinevates kohtades(külad, linnad madagaskaril) (nimetatakse seda siis lokaliteediks). Neid kohalikke nimetusi kasutatakse kohaliku piirkonna Panterkameeleonite värvuse ja mustri kirjeldamiseks.

Näiteks panter kameeleonit loode rannikul Madagaskaril iseloomustab hästi Y muster külgedel , samas idarannikul on rohkem ähmane U kujuline muster. Loode panterkameeleonid kipuvad olema rohkem sinist värvi ja idarannikul on punased ülekaalus. Igas kohas on enamasti siis erinavt värvi kameeleonid, osad on haruldasemad kui teised.

Panter kameeleoni värvi muutus 

Inimesed arvavad ekslikult, et mis tahes kameeleoni liik suudab värvi muuta vastavalt keskonna värvusele. Igal kameeleonil on oma loomulik värv millega nad on sündinud. Värvust määrab liik ja lokaliteet. Värvust mõjutab temperatuur, meeleolu ja valgus. Näiteks roheline panterkameeleon võib muutuda kollaseks, tumedaks või lihtsalt palju erksamaks roheliseks. Roheline panter kameeleon ei või muutuda lillaks.

Panter kameeleoni iseloom 

Nagu enamik kameleooniliike, on ka panter-kameeleon väga territoriaalne. Enamik tema elu möödub isoleeritult peale paaritumist.  Kui kaks isast puutuvad kokku, siis nad muudavad värvi üritades domineerida. Sageli lõppeb võitlus sellega, et kaotaja läheb tumedat värvi. Mõnikord on mõlemad  isased kõva iseloomuga ega anna alla. Sellisel juhul võivad nad ka füüsiliselt kakelda.

Inimesega on panterkameeleonid reeglina sõbralikud. Pärast aastaid nendega töötamist ei ole ma kohanud mitte ühtegi agressiivset panter kameeleonit. Isegi WC isendid on olnud väga sõbralikud. Terraariumi ette minnes nad hakkavad terraariumi ust kraapima, et siis sülle kiirelt ronida. Kui võrrelda pantrit jeemeniga , siis panter oleks nagu koer ja jeemen kass. Kuigi panter kameeleonid reeglina ei hammusta, küünista ega tee muul moel haiget siis ei ole nad sobilikud lapsele kuna neid ei saa sedasi väntsutada nagu jänest. Kui lapsele selgeks teha millal ja kuidas käsitleda kameeleonit siis on ta igati sobiv lemmikloom tervele perele. Kameeleon ei häälitse ega haise. Tema järgi on äärmiselt lihtne koristada ja ta on suurepärane lemmikloom isegi pisikesesse korterisse ja kiire eluviisiga inimesele. Ta ei vaja palju tähelepanu. 

Panther chameleon (Furcifer pardalis) in vegetation. Madagascar.

Kas osta WC(WILD CATCH/loodusest püütud) või CB(CAPTIVE BRED/vangistuses paljundatud) ?

Just importijate teadmatuse ja ebapädevuse tõttu said kameeleonid endale selle maine nagu ’’keerulised’’ Imporditud kameeleonitel on palju terviseprobleeme nagu näiteks sisemised parasiidid, haavad, nakkused, vee puudus ja depressioon mis teeb immuunsüsteemist nõrga. Loodusest püütud kameeleoni vanust ei ole võimalik kindlaks teha ning ta võib surra ka lihtsalt vanusesse. 

Tänu aastatepikkustele vangistuses kasvatamisele on meil võimalik osta terve kameeleon palju lihtsamini kui kunagi varem. Kameeleoni ostes vali alati kasvataja hoolega. Kindlasti uuri vanemate kohta ja küsi koorumise kohta. Kindlasti peab kasvataja andma kaasa ka päritolu tunnistuse. 

Kui otsustate soetada looma loomapoest, siis paluge kaasa keegi pädevam, kes hindab looma tervisliku seisundit ja oskab õigeid küsimusi esitada poele. Tihti müüakse poodides ka loodusest püütud isendeid, sugulus paaritus isendeid või lihtsalt valede tingimuste tõttu haigestunuid isendeid. See ei kehti muidugi kõikide poodide kohta ja on poode, kes kohtlevad oma loomi suure armastuse ja teadmistega kuid kahjuks neid on vähe ja kogenematul inimesel peaagu võimatu aru saada. Ka loomapood peab teile kaasa andma looma päritolu dokumendi.

Loodusest püütud kameeleonitega on palju tööd ja isegi kõige kogenumat kasvatajat võib tagada ebaõnn. Tänapäeval tuuakse kameeleone loodusest enamasti kasvatajatele kes siis hoolitsevad selle eest, et uusi geene saaks kasutada aretuses. 

Juhul, kui sinu ainus soov on omada ilusat, suurt ja uhket värvilist looma lemmikloomana, siis tasub kindlasti võtta isend, kes on vangistuses koorunud. 

Vangistuses koorunud kameeleoni ja loodusest püütud kameeleoni tervisliku seisundi vahe on märkimisväärne. Looduses panter kameeleonid elavad umbes 2-3 aastat tänu lindudele, erinevatele parasiitidele ja haigustele kuid vangistuses koorunud isased panter kameeleonid elavad keskmiselt 5-7 aastat. On isendeid kes on ka 10 aastased. Emaste eluiga jääb umbes 3 aasta kanti seoses munade munemisega. Emased, keda ei ole kunagi paaritatud, võivad muneda viljastamata mune ja neid on dokumenteeritud. Vanim teadaolev emane panterkameeleon elas 8 aastaseks.

Panter-kameeleoni terraarium

 Esimene eelis peaks olema kindlasti kõrge võrk terraarium. Nad kaaluvad vähe, vesi aurustub kergelt ja lambi alune soojendus koht ei kuumenda ülejäänud terraariumit üle mis on oht klaasi puhul. Samuti liigub seal õhk piisavalt. Kameeleonid ei või elada umbses terraariumis kus õhk ei liigu piisavalt. Taust aitab hoida temperatuuri ja niiskust kui te oma kodus tuulutate või kütate. Samuti takistab taust vee pritsmetel seinale sattumast või mööblile. 

Terraariumis peaks olema palju elustaimi. Terraariumi suurus sõltub kameeleoni soost ja vanusest. Võite kasutada ka muid materjale nt klaasterraariumi või puidust aga kindlasti jälgige, et oleks piisav õhuliikumine ja terraarium oleks kõrge. Panen kirja mõõdud mis oleks soovitatavad. 

40x40x76cm – Noored ja tited.

45x45x90cm – Noored või täiskasvanud emane.

60x60x120cm- Täikasvanud isane või emane.

Terraariumi sisustus

Panter-kameeleonid  on põõsaste ja puude elanikud, mistõttu vajavad nad oma keskkonda palju taimi. Üldmulje peaks olema lopsakas, kui mitte üle kasvanud. Kindlasti peaks olema palju harusid. Taimed mängivad olulist rolli turvalisuse tagamisel ja niiskuse tagamis

Kasutada võib elusaid taimi. Elustaimed pakuvad natuke ilusamat välimust terraariumile ja niiskust. Mõned ohutud elusad taimed, mida tavaliselt kasutatakse, on viigipuud, Pothos ja Schefflera Arboricola. 

Enne kui asetate need terraariumisse, on hädavajalik puhastada taimedelt kõik surmavad bakterid ja mürgid. Selle tegemata jätmine võib teie kameeleoni kiiresti tappa!

Kunstlikud taimed on kergesti kättesaadavad, lihtne kasutada ja lihtne desinfitseerida. Neil on veel see eelis, et neid saab paigutada ja asetada terraariumis soovitud kohta ja asendisse. Need ei paku küll niiskust, mida elusad taimed pakuvad, kuid niiskust saab tõhusalt hallata ka muul viisil. Kunsttaimedega kaasnevad ka ohud. Loe rohkem siit:

Tänapäeval müüakse erinevaid udutajaid, vihma tekitajaid ja niisutajaid. Samuti võib selle kodus ka kergelt ise valmis meisterdada või igapäevaselt lille pritsiga niisutada ja terraarium märjaks kasta. 

Oksad tuleks kinnitada sedasi, et nad ei kukuks alla ja ei vigastaks kameeleonit. Kindlasti ei tohiks kameeleoni terraarium koguaeg niiske olla. Terraarium peab jõudma ka ära kuivada enne kui uuesti pritsite. Loe pritsimisest rohkem siit

Terraariumi temperatuur ja valgustus

Terraariumis peaks olema kameeleonil võimalus minna nii soojemasse kohta kui ka jahedamasse. Ehk lambi all peab olema soojem kui mujal terraariumis. Soojuslambiks kõlbavad tavalised ehituspoe halogeen või hõõgpirnid kui ka loomapoe pirnid. Kindlasti peab pirn olema kollane või valge kuna kameeleonid on päeva aktiivsed loomad. Punast infrapuna lampi ei tohi kameeleonile panna kuna see rikub nende silmad ja üleüldse on punane valgus mis tahes reptiili jaoks ebaloomulik ja kasutegur sellest on 0. Seega ärge laske kaupluse müüjal endale valesid asju pähe määrida. 

Alla 9 kuused kameeleonid vajad terraariumis 22-26 kraadi sooja. Lambi all peaks olema 28 kraadi.

Täiskasvanud isastele 23-26 kraadi ja lambi all 29-32 kraadi

Täiskasvanud emastele 23-26 kraadi ja lambi all 26-29 kraadi.

Lambi all peab oks või puu olema horisontaalselt ehk pikuti. Kindlasti mitte vertikaalses asendis(püstises) Jälgige temperatuuri termomeetriga. Kui teie kodus langeb öösel temperatuur alla 20 kraadi siis tuleks kasutada ööseks keraamilist soojuslampi mis ei anna valgust. 

Samuti üks oluline tegur kameeleoni kasvatamise juures on UVB valgus. Ilma selleta haigestub teie loom kiirelt, ei omasta kalsiumi ja tekib luude haigus MBD. See on väga tõsine ja seda enam ära ei ravi. UVB valgust peaks kindlasti kasutama toruna mitte spiraal pirnina. Kindlasit ei tohiks osta alla 5% uvb toru. Kõik, mis on 5 või rohkem % on sobilikud. Kameeleoni ja UVB toru vahele ei tohiks jääda liiga palju vahemaad kuna muidu ei saa kameeleon uvb’d piisavalt kätte. Seega võiks see jääda loomast umbes 10cm kaugusele(UVB ette ei tohi panna plastikut või muud materjali.Sellisel juhul näitab toru ainult valgust ja loom ei saa UVB kiirgust kätte) Kindlasti pöörake tähelepanu tootjale ja juhistele. Vastavalt tootjale, tuleb lampi vahetada ka 6 või 12 kuu tagant. Valgustus peab kameeleoni terraariumis olema 12 tundi. Hea oleks kui kasutate taimerit, et ööpäeva tsükkel oleks korrektne. On oluline, et kõik tuled oleksid välja lülitatud ööseks. 

VESI 

Vesi on panter kameeleoni jaoks väga oluline tegur. Esiteks hüdratisoon, piisav suhteline õhuniiskus ja samuti kasutavad nad vett ka oma silmade puhastamiseks. Nende jootmine nõuab erinevat lähenemist võrreldes teiste loomadega. Väga harvadel juhtudel joob kameeleon topsist. Enamasti nõustuvad nad jooma ainult vett, mis liigub. Meie pritsime 1-2 korda päevas lehed märjaks( hommik ja õhtu/öö) ja nad joovad igal hommikul värsket vett lehtede pealt tilkadena.

Vesi peab tilkuma või kogunema taime lehtede peale, mida kameeleon siis juua saab. Automaatsete niisutussüsteemi kasutakse ainult öösel! Puur ei tohiks saada märjaks päevasel ajal. Vaid peab ära kuivama.  Kui kameeleon kasvab ja ajab nahka siis sellel perioodil tuleb terraariumit hoida tavalisemast niiskem. Tavaliselt ajab kameeleon ühe päevaga naha ära. Pärast seda jälle hoiate endist niiskustaset.

Üleliigne niiskus tekitab terviseprobleeme, ja terraariumi põrandale koguneb seisma vesi mis tekitab erinevaid baktereid.

Hetkel tegeleme meie erinevate lokaliteetide aretusega Eestis ja neid on võimalik meie käest ka osta.

Ainult isased on erinevat värvi. Emased on orantsikad roosad sõltumata lokaliteedist. Panterkameeleone leidub igas värvis alustades valgest lõpetades lillaga. Kõik vikerkaare värvid on esindatud, seega valige enda lemmik värv välja või lemmik värvi kombinatsioon ja andke tuld. Te ei kahetse 🙂 

keitys2rg@gmail.com

Keity Särg&Tarmo Saar

You may also like

Jäta kommentaar