KAMEELEON JA MBD

looja hansuke

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kui kameeleon koorub munast, on talle ettenähtud pikk ja ilus eluiga vähemalt viieks või rohkem aastateks.

[/vc_column_text][vc_column_text]Esimesel kuuel elukuul on ta kinnisideeks kiiresti kasvada ning seda ta teebki. Looduses kooruvad nad märjal aastaajal ja paar kuud hiljem tuleb kuiv aastaaeg juba peale. Neil on sellise aastaaja vahetuse ajal keeruline ellu jääda seega peavad nad sööma kõike oma teel mis liigub ja mis mahub suhu. Kasvutempo on tohutu. Kuiva aastaaja saabudes kaob toit ja peavari.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”700″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Ehkki vangistuses koorunud kameeleonid ei pruugi sedasi möelda enam, kuid nende rakkudes on säilinud endiselt ürgne instinkt kasvada võimalikult kiiresti. Ja seda nad teevad uskuge mind.

On ilmselge, et nad söövad väga hästi esimestel elukuudel ja, et kasvataja ka toidab neid hästi.

Aga mis siis juhtus, et nüüd on tal MBD ehk luustikuhaigus?

Probleem on selles mida ta sõi, ja mida ta ei saanud..

Igasugune kasv nõuab tohutu kogus erinevad toitaineid.

Vajalikud on piisavas koguses ja õiges vahekorras mineraalid ja vitamiinid. Üks neist kriitilistest mineraalidest on kaltsium. Kaltsium on see mis aitab ehitada luid. Ilma piisava kalstsiumita luud küll kasvavad kuid ei ole kõvad. Mõelge vaid kõigele mida saate ise teha tugevate luude abil. Korjata asju, ronida, joosta, süüa, elada oma elu ilma muhkude ja verevalumiteta. Ilma korraliku kaltsiumita teile tekiksid väga kergelt luumurrud, suu deformeerub. Ja jah ka meil, inimestel esineb seda! Mida rohkem õpime kameeleonite kohta seda rohkem õpime ka iseenda kohta. Inimestel on selle haiguse kohta küll erinevad vormid ja nimetused kuid põhimõte on sama. Selle vältimine on meie enda kätes ja see tuleneb teadmatusest!

Kõigepealt, et õppida oma vaenlast tundma panen kirja siia

dr Rob Coke kirjutuse. Dr Coke on Texases San Antonio loomaaia pea veterinaararst ja pikaajaline kameeleonite pidaja. Kui me mõistame, mis toimub ja miks, siis me ei imesta enam millegi üle.  Avastasin, et MBD ei ole lihtne häire.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1487″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Dr Rob Coke selgitab:

Noh, MBD on metaboolse luuhaiguse jaoks lühike vastus. See ei ole üks asi, mida peame sellesse konteksti panema, see on kõikehõlmav fraas. See on nagu mul oleks külmetushaigus. Mis viirus teil on? Ma ei tea, see võib olla üks sajast mis iganes. MBD, samamoodi. See on lihtsalt luuhaigus. Panime selle metaboolse luuhaiguse kategooriasse, kuna loomal endal on midagi valesti. Olgu see dieet, olgu see siis organihaigus, olgu see siis väärastunud luu.

Kõik need mängivad rolli selles, mida me nimetame MBD-ks või metaboolseks luuhaiguseks. Ma tean, et see, mida öeldakse, on see, mida me enamasti näeme.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Peamiselt toitumise, ultraviolettvalguse puudumise tõttu – see on kõige tavalisem asi, mida me näeme. Proovime seda liigitada sekundaarseks toitumiseks hüperparatüreoidismiks. NSHP, mis on ka roomajate ja kahepaiksete seas diagnoositud MBD levinum vorm. Ma tean, et on pikk vastus lühikesele küsimusele.

Dr Rob Coke: Põhimõtteliselt see millega me nüüd tegeleme, tuleneb sellest, et normaalses homöostaasis või s.t selle looma, selle organismi normaalses elus on midagi valesti. Meie, kasvatajad, pidajad oleme midagi muutnud tema elus.  Vähemalt mõnikord räägime valest söögist  ja ultraviolettvalgusest. Aga on ka teisi vorme, näiteks neeruhaigusi, ka maksahaigus võib põhjustada  luude moondamist, kuid sisuliselt jah, meil on tasakaalutus.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”1476″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]Ma võin kohe öelda, et see polnud sugusi lihtne sissejuhatus sellesse teemasse kuid allpool loetleb Rob erinevaid sümptomeid ja juurde otsin ka palju pilte, et asja selgemaks teile teha 🙂

Dr Rob Coke: Kaardumus, kõverad jäsemed, mis on lihtsalt lõdvad teinekord. Nad ei saa oksast kinni korralikult võtta. Neile meeldib sabast kinni hoida. Tagumine jalg hoiab eesmist jalga. Nad lihtsalt ei suuda aru saada, kus millegi poole haarata.

Keerd seljas, sabas. Mõnikord näete väikseid ribimurdusid.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]Neile, kes on kameeleone juba pikka aega näinud, teate, millest ma räägin. Kui vaatate ribisid, siis on ribide küljes sõlmed või väiksed keloidseid sõlmed. Need on väikesed ribide mikromurrud, mis üritavad paraneda, kuid kehas pole tervenemiseks vajalikku kaltsiumi.

Näiteks isastel jeemeni kameeleonitel esineb peapealses ‘’mütsis’’ sagedasti murde. See on kõver mitte täielikult sirge. Paindub tahapoole nagu kortsus paberileht. Igakord kui sellist asja näen, paneb see mind ahhetama. Seda on äärmiselt kurb näha, kui palju mikroluumure ja kaardumisi esineb vangistuses kameeleonitel.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”1488″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Sümtopmeid võib leida ka mujalt. Näiteks ei saa kameeleon oma suud sulgeda, kuna nende lõualuu on mõlemalt poolt murdunud, ja näete, et ta võib oma keelt kergelt väljaajada. See on nagu kui inimene üritaks oma huuli kergelt limpsata. Nad ei saa oma keelt korralikult suust välja ajada söögi sihtimiseks  kuna luu on deformeerunud või kõverdunud. samuti ei tööta enam lihastes sisalduv kaltsium korralikult.

Nad on toidu sihtimisel lihtsalt nõrgemad ja kehvemad. Sihivad tihti mööda. Nõrk, kukub tihti puudelt. Nad ei saa kinni haaratud korralikult. Kätte võttes hoiavad teist kinni nii kõvasti, et suuremad kameeleoni liigid võivad ka pisarad silma tuua. Ekstra tugev näpistuse tunne.

Kameeleonil peaks olema kindel haare kuid mitte üleliialt tugev või nõrk. Kameeleoni kättevõttes peate tundma ta haaret kergelt, küüsi millega hoiab teist kinni. Kui ma neid küüniseid oma nahapeal ei tunne siis on see jällegi märk, et miskit on valesti. Miks ta nii nõrk on?[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1483″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Vangistuses tekib MBD kameeleonitel kergelt. Nad kasvavad ju meeletu kiirusega. Keskmiselt 2,5cm per kuu(muidugi sõltub konkreetselt liigist kuid see on keskmine) See tähendab kameeleonile kaalu tõusu paarist grammist 50 grammini. See on lihtsalt tohutu kaalutõus nendejaoks. Kogu seda raskust peavad toetama luud ja lihased. Nad peavad pidevalt sööma nagu väikesed lapsed ning saama piisavas koguses kalsiumi kätte.( PS. liigne kalsium tekitab ka probleeme. Näiteks neerudes ja lõpuks hakkavad neerud ise blokeerima kalsiumi imendumist liigse annustamise korral)

Nad vajavad ainevahetuse jaoks kaloreid, nad vajavad  ainevahetuse töötamise jaoks soojust, siis peavad teil olema õiged toitained. Sel juhul on kaltsium ja D-vitamiin kõige tähtsamad. Teil võib olla kaltsiumi, ilma D-vitamiinita see ei imendu. Teil võib olla D-vitamiini, kuid kaltsiumi ei ole, mis imendub.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Esimesed kuus kuud on VÄGA kriitilised. Teine kuus kuud on endiselt kriitiline aeg kahel põhjusel. Esiteks muutuvad isased fenomenaalse kasvuga. Kuue kuu pärast, olenevalt liigist hakkab emastel ovulutsioon. See suurendab isegi kaltsiumivajadust. Kasvu tuleb juurde veel sajakordselt. Seda muidugi eeldusel, et teil on korralik UV, valgustus, temperatuur jms.

Pideva juurdepääsuga päikesele ja UVB-le ei ole looduses MBD-d. See on uus asi vangistuses.

Et keha saaks kaltsiumi, peab dieedis olema kaltsium. Ideaalis makiksime nende looduslikku toitumist kohalike putukatega ja annaksime putukatele omakorda toitu, mida putukad söövad looduses. Kuid kahjuks on see kaugel sellest, mida meie hobis praegu tehakse. Öiseid putukaid, näiteks kilgid  ja prussakad on kommertseesmärgil müüdud. Neid on palju kergem aretada ja seetõttu pakume oma kameeleonitele kilke ja prussakaid.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”1482″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]Edasised uuringud näitavad meile, et need putukad, keda me toidame, on kaltsiumi suhtes kõrge fosforisisaldusega. Fosfor seob kaltsiumi ja kameeleon ei saa kasutada seda õigesti( märkus: fosfor pole halb. See on keha jaoks kriitiliselt vajalik. Halb pole mitte ainult absoluutne kogus, vaid ka fosforikoguste tasakaalustamatus kaltsiumi suhtes ). Niiet me oleme siin natuke plindris omadega.

Me mõistame, et vajame kaltsiumi.  Oleme selle probleemi lahendanud endaarvates ja paneme kilgi peale kaltsiumipulbrit. Kameeleon sööb kilgi ja ta saab kena annuse kaltsiumi.

Kaltsium voolab nüüd seedetrakti. Kuid see kaltsium on kasutu, kui sellel pole aktiivset D3-vitamiini vormi. D3-vitamiin luuakse päikesevalguse UVB-lainepikkuste kasutamisel. See peab olema aktiveeritud kas söögi kaudu või UVB kaudu loodud. Aktiveerimisprotsess hõlmab reisi läbi maksa ja neerude. Kui see on aktiivne, saab kameeleon kasutada soolestiku kaltsiumi kogumiseks. See on keeruline protsess.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1481″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

KUI KIIRESTI MDB HALVENEB?

[/vc_column_text][vc_column_text]Dr Rob Coke: Kiiresti. Kui luu on hakanud painduma, hakkavad nad murduma vaid päevade, nädalate pärast. Kui nad hakkavad purunema, on keha füüsiline vorm välja lülitatud või halvatud. Nad ei saa oma keha kasutada, kuna see on katki, nii et nad üritavad seda kasutada teistmoodi. Nad hakkavad oma tagajalgadega haarama oma esijalgu või vastupidi. Siis hakkavad nad selle luu osi painutama rohkem oma haaranguga.  Siis nad murduvad jälle.

Kui MBD võtab võimust ja põhjustab surma, mis on surma põhjus? Sest kõverad luud ei tapa looma.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Dr Rob Coke: Õige. Nüüd kui luud on paindunud, on loomal valus. See pole terav või äge valu. Kui te ise kukute trepist alla ja murrate käe siis on see terav ja äge valu kuid MBD kameeleonitel on see nagu krooniline pidev valu. Keegi, kees kannatab krooniliste seljavalude või muud tüüpi liigesevigastuste all mõistab.

Nad elavad pidevas valus ja ka kameeleonitel on valus. Proovime neile anda põletikuvastasteid või valuvastaseid ravimeid  kuniks nende neerud on korras veel. Kuid nad lõpetavad söömise, neil on valus,  nad ei tunne end hästi. Kui kameeleon lõpetab söömise siis hakkab keha metaboolselt seisma. Lisaks kaltsiumipuudusele on nüüd ka toitainete- või suhkruvaegus, aminohapete puudus. Keha hakkab sõna otseses mõttes lihtsalt välja lülituma ja see on see, mida me kipume nägema, kui nad lõpetavad söömise. Tihti on siis liiga hilja midagi tegema hakata kuid proovima peab.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

LIIGNE KOGUS

[/vc_column_text][vc_column_text]Nagu kõigi asjade puhul, on ka liiga palju head asja liiga palju. Kameeleonite pidajate jaoks on pidev väljakutse leida õige tasakaal liiga vähese ja liigse vahel.

Dr Rob Coke: Noh, see on kahjuks omaniku olemus. Tapmine lahkusega.

Anname kaltsiumi iga päev terve elu vältel. Anname kaltsiumi koos vitamiiniga, kõrge D-vitamiini sisaldus on iga päev saadaval. Erinevaid putukaid on vähe ja need on tolmutatud kaltsiumi ja D-vitamiiniga igapäevaselt. Me tapame nad sisuliselt lahkusega, anname liiga palju ja keha ei saa nii paljuga hakkama. Me näeme seda, kuidas keha üritab kaltsiumist lihtsalt lahti saada ja see läheb peamiselt neerudesse. Neerud hakkavad kogu selle kaltsiumi tõttu aeglustuma.

Siis hakkavad neerudesse kogunema kaltsiumiladestused jne..

Pikemalt selle juurde ei jää ja võtame teema kokku lühidalt kuidas vältima MBD

Esiteks – vajame kaltsiumi. See võib pärineda paljudest müügilolevatest roomajate toidulisanditest.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”1489″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]Teiseks – vajame D3-vitamiini. Ideaalis laseme kameeleoni kehal luua ise D3 aktiivse vormi, nagu see on ette nähtud. Selleks toidetakse meie toitmis putukaid  hästi ja tagatakse piisav UVB-kiirgus. Olgu kinnisideeks, kuidas toidate oma söögiputukaid. Ükskõik, kas tegemist on teie enda kasvatatud dubia või kilgiga või ostsite peotäis kilke lemmikloomapoest. Andke neile enne söötmist vähemalt 48 tundi erinevaid selle liigi jaoks sobivaid teravilju, puu- ja köögivilju. Kassitoit, kanatoit jms võivad mürgitada teie kameeleoni kui söödate sellise toitu peal kasvatatud kilki oma loomale.  Kindlasti ärge unustage õietolmu lisamast. Ja seejärel uurige oma liigile sobivat UVB taset. MBD on põhjus, miks kameeleonite pidajad suhtuvad UVBsse nii kirglikult.

Liikide puhul keda ise aretan Eestis (pantreid ja Jacksoni kameeleoneid) Võin soovitada kasutada Arcadia 12% T5 HO UVB valgusteid.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Nii et see on meie missioon. Levitage sõna. Selle postituse kogu moto on õppida, mõista ja edastada. Üheski teises teemas pole see nii kriitiliselt oluline ja elupäästev. MBD-d saab likvideerida hariduse kaudu. Jah, ma tean, lemmikloomapoodides hariduse omandamine on keeruline kuna enamasti tegeletakse seal müügiga mitte aretustööga või uuringutega.  Me töötame selle kallal, et info ka nendegi jõuaks.

Te võite anda ka oma panuse inimeste abistamisse, kes vajavad abi. Olen kindel, et olete näinud, kuidas loomapidajad jõuavad sotsiaalmeediasse abi otsides ja teinekord nad ei mõistagi, et teevad midagi valesti. Ärge palun kurjustage sellistega vaid suhelge rahulikult, jagage infot ja nõustage. On aeg aidata teisi inimesi ja nende kameeleoneid.

MBD on koletis, kes varjab end pimedas terraariumis ja mis peletab MBD koletise eemale? Täpselt nagu teie lapsepõlve koletisedki. VALGUS.  Lülitage oma kameeleoni jaoks sisse UVB-valgus ja muud tuled ja peletage MBD eemale 😉

Aitäh![/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1490″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]

You may also like

Jäta kommentaar