Jeemeni kameeleoni temperatuurid

looja Exopet OÜ

 

Müüt Jeemeni kameeleonide peesitamise kohta on murtud…

Miks peesitavad Jeemeni kameeleonid vangistuses eriti kõrgetel temperatuuridel isegi üle 40 ° C / ,miks nad põletavad oma kiivreid ja selga ning miks see kõik on ebaloomulik?

Jeemenis elavad Jeemeni kameeleonid väga sarnastes tingimustes, nagu näiteks Keenia Jacksoni kameeleonid, kuigi enamik inimesi oleks teadmiste puudumise tõttu selle vastu.
Jeemeni kameeleonid elavad Jacksoni kameeleonitest veelgi kõrgemal ja ekvaatorist kaugemal, seetõttu taluvad nad öösiti palju madalamat temperatuuri kui Jacksonid aasta köige külmemal kuul!

 

 

Nad elavad põhimõtteliselt sügavas Orus nimega Wadis, kus kõrgete ümbritsevate avade tõttu tõuseb päike silmapiirist kõrgemale alles kella 10 paiku ja kaob vastupidise mäestikuharja taha kella 17 paiku!

Nad elavad ja arenevad Hejazi mägedes vahemikus 2000–2500 m kõrgemates piirkondades, kus aastane sademete hulk on üle 2000 mm, ning seda vaid 6 kuu lõikes. Maksimaalne ööpäevane temperatuur aasta kõige soojematel kuudel on 28–30 ° C ja kõige soojemate öödega ainult 18 ° C!Aasta kõige külmematel perioodidel ületavad päeval temperatuurid kõigest 21 ° C ja öösel võib temperatuur langeda temperatuurini 5-7 ° C aeg-ajalt ka külmumispunkti!

Nad istuvad terve öö tihedas udus külma ilmaga ja ootavad päikese tulekut. Ja kui päike lõpuks tõuseb, hakkavad pärast udu, mis tõuseb mägede servade kohal pilvekujuliseks, hakkavad nad peesitama kohapeal kell 10:00 temperatuuril umbes 20 ° C temperatuuril, mis ei ületa 27 ° C. 20 minuti pärast tõuseb nende kehatemperatuur piisavalt ja nad lõpetavad peesitamise ning veedavad terve päeva puude sügavas varjus. Nad võivad aeg-ajalt peesitada natuke kauem, näiteks pärast pikemat halba ilma või pilvedega kaetud taevaga, pärast vihma või kell 16-17 enne kui päike mägede taha kaob uuesti.

Meil on YouTube, kus näidatakse Jeemeni kameeleone keset päeva päikese käes akaatsiapuude otsas istumas. Probleem on selles, et needon ainult isased. Nad on ainult domineerivad isased, kes ei peesita, vaid teevad territoriaalset demostreerimist. Spetsiaalsete kohanduste tõttu taluvad nad palju kõrgemat temperatuuri ja UV-kiirgust. Kuid nad ei peesita!

Niisiis, mõistke, et nad elavad looduslikult jahedamas keskkonnas.

„Laske neil peesitada võimalikult kõrgel temperatuuril“

Kuid kõrgeim temperatuur looduses ei ületa 26° c ! Seega, kui pakute neile rohkem soojust, järgivad nad looduslikku vaistu ja peesitavad nii kõrgel kui võimalik. Kuid seda ei juhtu kunagi looduses. Sellepärast lühendate eluiga neil nende ülekuumenemise kaudu. Enamik inimesi hoiavad temperatuuri 5-15c võrra soojemana kui neil looduses, ja seda terve looma eluea vältel. Niisiis, pole ime, miks nad surevad tavaliselt vanuses 3-5a kuigi võiksid elada kuni 16a vangistuses.

Ja see on ka põhjus, miks nad põletavad oma kiivrid. Looduses ei saa nad päikesele liiga lähedale tulla – see on 150 miljoni kilomeetri kaugusel. Kuid tänu looduslikule programmeerimisele soovivad nad end soojendada võimalikult kiiresti ja soojusallikale võimalikult lähedal, kuna neil pole kaitsemehhanismi, mis ütleks neile, et see on liiga kuum! Miljonite aastate pikkuse evolutsiooni käigus polnud ühtegi juhtumit, kus Jeemeni kameeleleon põletaks end soojusallika poolt, neil pole selle kohta evolutsioonikogemust. Niisiis, nad jälgivad loodusliku programmeerimist ja lähevad soojusallikale võimalikult lähedale ning põletavad vangistuses kiivrid, selja ja keha tänu võimsale soojuspirnile.

 

Mida teha?

  1. Ärge kuumutage neid öösel üle: temperatuur alla 18 ° C on ideaalne,
  2. Ärge kuumutage neid päevasel ajal üle: temperatuur on ok umbes 20–22 ° C
  3. Ärge laske neil peesitada terve päev: kaks korda päevas 30 minutit on täiesti piisav
  4. Ärge küpsetage neid kõrgel temperatuuril! peesituskoht temperatuuril 27 ° C on täiesti piisav
  5. Hoidke neid soojusallikast eemal, et mitte põletada nende jalgu, selga ja keha
  6. Ettevaatust: soojuse intensiivsus suureneb soojusallika kauguse ruuduga (kaks korda lähemal on neli korda rohkem soojust)

 

Autor: Petr Necas

You may also like

Jäta kommentaar