MBD- Ehk metaboolne luuhaigus

looja hansuke

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

MBD- Ehk metaboolne luuhaigus.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Metaboolne luuhaigus (MBD, Metabolic Bone Disease) on haigus, mis on põhjustatud mineraalide puudusest. Kaltsium, fosfor, magneesium ja D-vitamiin on roomajatele eluks vajalikud mineraalid. Nende mineraalide puudus põhjustab luude struktuuri nõrgenemist, sest luudes olevat kaltsiumi võetakse järjest vereringesse, et vältida veres oleva kaltsiumi vähenemist (tuntud kui hüpokaltseemia, mis põhjustab letargiat – varjusurm). See tähendab, et looma keha hakkab kasutama enda kaltsiumivarusid, mis põhjustab edasisi probleeme. Keha tahab alati vältida hüpokaltseemiat, seega ta kasutab kõiki võimalikke reserve ning hakkab kasutama luudes olevat kaltsiumi. Võimaldades loomale õiget hoolitsust ja elutingimusi on võimalik seda haigust vältida.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”654″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row equal_height=”yes”][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Metaboolne luuhaigus on loomale väga kurnav ja kui kahju on juba tehtud, ei saa seda tagasi pöörata. Seda on võimalik ainult pidurdada, et see ei läheks hullemaks. Metaboolse luuhaigusega roomajatel on tihti lõtv alalõug, vonklev selgroog või saba, jalgade ebakorrektsed nurgad ning mitmed sisemised vigastused, mis ei ole tihti väliselt nähtavad. Seesmiselt toimuva algselt nähtamatu protsessina hakatakse luudes olevat kaltsiumi välja „pesema“, mis on väga valus protsess, see aga järjest halvendab ka luude kaltsiumi omastatavust, mis omakorda loob väga halva tsükli, kus loom enam ei suuda ka hästi kaltsiumi omastada.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kõige lihtsam viis vältida metaboolse luuhaiguse teket oma roomajale on see, et sa annad talle õige koguse tema eluks vajalikke mineraale, et neil ei tekiks kunagi mineraalide puudust. (Samas ei ole ka mineraalide üleküllus hea!) Roomajatele tuleb anda lisaks erinevaid mineraale, sest nad ei saa seda piisavalt meie antavast toidust.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″ css=”.vc_custom_1585461877480{background-position: center !important;background-repeat: no-repeat !important;background-size: cover !important;}”][vc_single_image image=”653″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Elustoiduna kasutatavatel putukatel on küll eksoskelett, mis sisaldab kaltsiumi, kuid seda ei ole seal piisavalt, et täita roomajate kaltsiumivajadust. Looduses on neil enamasti palju mitmekesisem toit ja suurem võimalus saada erinevaid putukaid, kui kodus peetavatel roomajatel, kes tihtipeale saavad ainult kilke ja rohutirtse. Seetõttu on ka oluline pakkuda loomale erinevaid putukaid.
Suuremad roomajad püüavad looduses tihti teisi roomajaid ja söövad ka väiksemaid imetajaid, kelle skeletist saavad nad vajalikku kaltsiumi. Looduses on neil terve päeva ulatuses kättesaadav päris päike, mis garanteerib suurima imendumise efektiivsuse, mitte ei ole neil lambid, mis on järeletehtud ja madalama kvaliteediga, kui päris päike.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”658″ img_size=”large”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Milliseid toidulisandeid kasutada?

See on erinev, olenedes sellest millist roomajat sa kasvatad.
Uuri täpselt välja oma roomaja vajadus!

Üks hea näide on Arcadia 8-päevane tsükkel:
Arcadia EarthPro – A – kasutada igapäevaselt, sobib kõikide toitude peale panemiseks
Lisainfo: https://www.arcadiareptile.com/earthpro/supplements/earthpro-a/

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Arcadia EarthPro- CalciumProMG – igal neljandal toitmisel
Lisainfo: https://www.arcadiareptile.com/earthpro/supplements/calciumpro-mg/
Multivitamiin, koos D3 ja A-vitamiiniga – igal kuuendal toitmisel (nt. Komodo Advanced Nutri-Cal vitamiin)
Lisainfo: https://www.komodoproducts.com/komodo-nutri-cal.html
Vajalikke toidulisandeid müüvad ka teised tootjad: Komodo, Repashy, Zoo Med, Exo Terra jmt.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”657″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”655″ img_size=”large”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kombinatsioon õigetest toidulisanditest aitab metaboolset luuhaigust ära hoida. Kuid see ei ole ainuke oluline faktor roomaja kasvatamisel. Väga oluline on õige valgustussüsteem – see on vajalik, et kõik toidulisandid hästi imenduksid ja neid kasutataks kehas õigesti. Isegi kui sa toidad oma roomajat õigete toidulisanditega ja hästi, siis UVB lambi puudumisel (peab olema õige lamp, õigel kõrgusel, õige tugevusega ja õige vanusega) pole sellest midagi kasu. UVB lambipirnid vananevad ja ei anna enam välja õiges koguses UVB-d mida su loom vajab. Olenevalt tootjast on UVB lampide vanus umbes 6-18 kuud.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

On väga oluline, et UVB lamp saaks vahetatud õigel ajal, seda pead uurima oma lambi lisainfost, millal tuleb seda kindlat lambipirni vahetada. Samuti on oluline, et su loomal oleks õige UVB lamp, iga loom vajab erineva tugevusega lampi. See, et su roomaja on pärit vihmametsast, ei tähenda, et tal on just vaja 5-7% UVB lampi. Suures terraariumis, kus näiteks UVB lamp on pandud terraariumi peal oleva võrgu peale on võib olla parem valik 10-12% UVB lamp. Kõik roomajad vajavad erinevaid lampe ning lisaks oleneb lampide tugevuse vajadus ka sinu terraariumi suurusest ja lambi asukohast.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”656″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Arcadial on hea süsteem, kust uurida milline lamp sobib sinu loomale: https://www.arcadiareptile.com/lighting/guide/

Lisaks tasub meeles pidada, et üleüldine looma heaolu on oluline, roomajale ei piisa ainult toidulisanditest ja UVB valgusest. Ta vajab ka õigeid temperatuure, vale temperatuur võib pärssida looma söömist ja söögi seedimist. Uuri täpselt välja, mis on sinu roomaja vajadused, tänapäeval on olemas Facebook, ning seal olevad kõik grupid, nii eesti kui ka inglise keelsed, Google on infot täis, Youtubes on massiliselt videosid. Kuid uuri mitmelt inimeselt ja mitut infoallikat, ära usalda ainult ühte! Kui tekib küsimusi on Facebookis olemast mitu roomajate gruppi, kus inimesed hea meelega sind aitavad: Näiteks Eksootilised koduloomad.

 

Ei ole olemas lolle küsimusi, kui jutt käib loomade heaolust!

Tõlkis Kriste Kosseson,
Eksootilised koduloomad grupi liige.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”659″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

You may also like

Jäta kommentaar