MIKS EI TOHI PÄEVASEL AJAL TERRAARIUMI NIISUTADA?

looja hansuke

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kui me räägime siseruumides olevatest terraariumitest, siis enamik hooldajaid teeb kohutavaid vigu kameeleoni niisutamisel. 

[/vc_column_text][vc_column_text]See tapab teie kameeleonid varem või hiljem.

Miks?

Miljoneid aastaid on kameeleonid elanud õhtuti madalatel temperatuuridel ja kõrgel niiskusel, tihti  on ööläbi udu ja hommikul vara ka kaste.

Ja mida me teeme neile nüüd, kui paneme nad terrariumitesse?[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1536″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Me panime nad terraariumi ja laseme neil kogu päeva suhteliselt kõrgetel temperatuuridel olla. Õhtuks lülitame küll soojusallikad ja valguse välja kuid kuiv ja soe on endiselt kuna enamus pidajaid ei jälgi nende looduslikku ööpäeva tsükklit.

Lisaks tõstavad enamus pidajad temperatuuri kõrgemale kui see on looduses. Kuna nad arvavad, et looduses on neil alati väga soe või kuum. EI OLE 🙂 

Te lisate liiga kuuma soojuslambi ja siis veel pihustate terraariumi veega. See tähendab seda, et te muudate loodusliku tsüklit täielikult.

LOODUSES: külm niiske öö ja soe kuiv päev

TERRAARIUMIS: soe kuiv öö ja kuum niiske päev

See on muidugi väga kahjulik kameeleoni tervisele, kuna see lõhub igasuguse loodusliku tsükli.

Inimesed ütlevad sageli mulle: Aga looduses sajab ka vihma ja seda ka päeval mitte ainult öösel!

Jah, see on tõsi, kuid unustate väga olulise teguri! 

 

Vihmaajal katavad pilved päikese, taevas muutub tumedaks ja temperatuur langeb oluliselt, kuna vihma temperatuur isegi troopikas on maksimaalselt 27 ° C, tavaliselt palju madalam: umbes 21 ° C. Kõrgemates kohtades ka veel madalam. 

Kuuma õhu, kõrge temperatuuri ja aeglase õhu liikumise kombinatsioon, mis on tingitud päevasest niisutamisest kõrgel temperatuuril, on üks parimaid keskkondi, kus bakterid ja seened paljunevad ning seetõttu arenevad hingamisteede haigused ja kõik see on täiesti ebaloomulik kameeleoni jaoks.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”1540″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]Mida teha?

Kui soovite terraariumi niisutada, on parim aeg õhtul pärast seda, kui tuled on välja lülitatud või varahommikul, enne kui tuled süttivad ja samuti tuleks öösel teha udu või pritsida ööseks terraarium märjaks. 

Kui soovid mingil põhjusel oma terraariumisse niiskust päevasel ajal, lülitage umbes üks tund enne pihustamist kõik lambid ja soojustused välja. Pärast niisutamist oodake veel tunnike ja siis lülitage sisse tagasi. 

Kui soovite olla kindel,et teie kameeleon saaks piisavalt vett juua siis kasutage väikest tilgutit terraariumi peal või pisikest purskkaevu terraariumi põhjas.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Ka õue viies on olukord keeruline, sest sageli viiakse kameeleonid välja liiga kuumal päeval ega pakuta varju. Ka see on üsna riskantne ja toob kaasa terviseprobleeme, sest sunnime loomi elama tingimustes, mis on nende jaoks ebaloomulikud. Selline eluviis ei taga kunagi pikaealist elu ja enamus kameeleonid surevad tunduvalt varem kui tohiks. 

Võin suhteliselt kindlalt väita, et Eestis on kameeleonite eluiga 2-4 aastat tänu sellele, et infot ei ole eriti palju ja omanikud usaldavad liialt loomapoe müüjaid kelle töö ainult müüa mitte uurida liike looduses.

Kui tunned kedagi, kellel on kodus kameeleon siis jaga talle ka seda lehte! Siia postitan uuemat infot ja täiendan blogi otse bioloogide ja uurijate kõige uuemate protokollidega.

Mina tänan ja pikaealist elu teie loomadele![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

You may also like

Jäta kommentaar